Tytuł: Programowanie reaktywne – nowy paradygmat programowania
Prelegent: Marcin Najder
Sesja Live Meeting odbyła się 19 czerwca 2010, czas trwania: 77 minut.
Opis sesji:
Obecnie coraz więcej tworzonych przez nas systemów działa w chmurze. Klient łącząc się za pomocą WebService’u zleca wykonanie pewnych operacji. Zdalne wywołania trwają jednak dłużej niż lokalne metody, więc często zmuszeni jesteśmy wykonywać je w sposób asynchroniczny. .NET Framework dostarcza nam odpowiednich mechanizmów, takich jak: wątki, wzorzec APM (Asynchronous Programming Model), czy EAP (Event-based Asynchronous pattern). Problem jednak pojawia się, gdy chcemy koordynować kilka jednoczesnych wywołań asynchronicznych. Co w sytuacji, gdy jedna z operacji zostanie anulowana, lub wystąpi nieoczekiwany błąd? Kod realizujący taki scenariusz staje się nieczytelny, a co za tym idzie – trudny w utrzymaniu i testowaniu. Podczas sesji przedstawionych zostanie kilka podejść do programowania reaktywnego, m.in. Reactive Framework, TPL, asynchroniczne workflow w F# oraz projekt AsyncEnumerator.

Od 2004 roku zajmuje się technologią .Net. Obecnie pracuje w firmie Comarch jako architekt zespołu R&D, gdzie projektuje rozwiązania oparte o najnowsze technologie Microsoft, w szczególności aplikacje bazujące na .NET 4.0 oraz Silverlight 4.0. Jako jedyna osoba z Polski uczestniczył w spotkaniach .NET 4.0 Deep Dive, odbywających się pod koniec roku 2008 w Redmond. Jeden z liderów reaktywowanej Wrocławskiej Grupy .NET.